Informacja techniczna – od dzisiaj przeglądanie Facelove.pl jest szyfrowane. Tak jak w banku 🙂
Jak oceniasz stronę?

Ze względu na coraz to większe obciążenie serwera, w dniu dzisiejszym moja strona internetowa została przeniesiona na nowe serwery. Dzięki temu będzie działała jeszcze szybciej.

Ponadto od dzisiaj cały ruch pomiędzy Waszą przeglądarką, a moją stroną jest szyfrowany – tzn. tak samo jak w przypadku gdy korzystacie np. z bankowości elektronicznej.

Dlaczego jest to tak ważne?

Załóżmy, że przeglądasz moją stronę internetową z poziomu telefonu komórkowego korzystając z publicznego WiFi (np. w centrum handlowym). Chcesz się ze mną skontaktować, otwierasz zakładkę kontakt, podajesz swojego e-maila i wysyłasz. Gdybyś to zrobiła ze strony nieszyfrowanej, całkiem prawdopodobne, że Twoje dane kontaktowe mogłyby zostać przechwycone przez osobę trzecią, bo cały tekst przesyłany jest w postaci jawnej.

W przypadku gdy strona wykorzystuje certyfikat SSL, wszystko jest bezpieczne – twoje dane zostają zaszyfrowane i w takiej formie przesłane do mojego serwera, a następnie odszyfrowane. Nikt inny oprócz mnie nie zobaczy Twoich danych kontaktowych. Tak jak w banku :). To bardzo ważne!

Jak rozpoznać czy informacje, które wysyłasz na stronie internetowej pozostają prywatne i bezpieczne?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z przeglądarki internetowej w smartfonie, tablecie, czy laptopie, reguła jest ta sama. Za każdym razem musisz zwrócić uwagę na informacje umieszczone w pasku adresu. Przeważnie w każdej przeglądarce musi pojawić się zielona kłódka – znaczy to, że transfer danych pomiędzy nią, a Tobą jest w pełni szyfrowany.

Tak to wygląda np. w przeglądarce Chrome w telefonie komórkowym z systemem operacyjnym Android (zwróć uwagę – zielona kłódka + https):

Jeśli korzystasz z komputera PC, czy laptopa i jest to przeglądarka Chrome, to pasek adresu ze stroną szyfrowaną – bezpieczną dla Ciebie wygląda tak (zwróć uwagę, że pojawia się informacja „Bezpieczna”):

Jeśli korzystasz z przeglądarki Firefox, powinna wyświetlić się zielona kłódka oraz „https„:

W przeglądarkach Internet Explorer i Edge pojawia się kłódka (oraz jak zawsze nazwa protokołu https):

Podsumowanie

Jak rozpoznać, czy stronę przeglądasz w bezpieczny sposób, tzn. że wymieniane informacje są szyfrowane?

PrzeglądarkaStrona bezpiecznaStrona niebezpieczna
Chrome (Android)Jest zielona kłódka, jest https

Brak kłódki, brak „https:

Chrome (PC)Jest zielona kłódka, jest napis „bezpieczna”, jest https

 

Brak kłódki, brak https.

FirefoxJest zielona kłódka, jest https

Brak kłódki, brak https.

Internet Explorere / EdgeJest kłódka, jest https

Brak kłódki, brak https