Zanim podejmiesz decyzję o wykonaniu u siebie makijażu trwałego brwi, kreski na powiece lub ust, zapoznaj się z informacjami dotyczącymi zabiegu by uniknąć uczucia szoku lub przerażenia gdy zostanie on już wykonany – makijaż permanentny przed zabiegiem.

Makijaż permanentny wykonujemy w naskórku. Oznacza to, że przerywamy skórę, wprowadzamy w jej głąb kolorowy barwnik kilkukrotnie w jednym miejscu. Skóra po takim zabiegu goi się, łuszczy, powstaje w tym miejscu delikatny strupek, który całkowicie odpada ze skóry po upływie około siedmiu dni. Obszar skóry, na którym wykonano makijaż będzie lekko opuchnięty, zaczerwieniony, skóra zmęczona, a kolor makijażu zdecydowanie ciemniejszy, intensywniejszy niż w efekcie finalnym. Tak realnie wygląda zabieg makijażu czego unikniemy tego w żaden sposób. Dlatego decydując się na makijaż bądź świadoma, że po wyjściu z gabinetu twoje brwi będą nieco grubsze i ciemniejsze niż zamierzony efekt, kreski na oczach bardzo czarne, powieki napuchnięte, zaczerwienione, zaś usta spuchnięte w intensywnym kolorze, który z godziny na godzinę będzie ciemniał. Stylistka makijażu poinformuje cię, że efekt ten jest krótkotrwały, a po upływie siedmiu – dziesięciu dni w skórze pojawi się o wiele jaśniejszy (o 30% – 40%) i delikatniejszy kolor. Opuchnięcie, zaczerwienienie skóry w przypadku brwi znika zazwyczaj następnego dnia po zabiegu. Powieki po zabiegu kreski zostaną napuchnięte, zaczerwienione przez dwa, trzy dni. Decydując się na makijaż permanentny ust zarezerwuj sobie parę dni cierpliwości bowiem usta ciemnieją, nierównomiernie złuszcza się naskórek, delikatna skóra jest podatna na wszelkie infekcje (szczególnie opryszczka).

Makijaż permanentny przed zabiegiem – jak się przygotować?

  • Brwi: zalecam delikatny peeling dzień lub dwa przed planowanym zabiegiem, a w dniu zabiegu unikamy mocnej kawy, leków rozrzedzających krew i podnoszących ciśnienie, zaś dzień przed zabiegiem wstrzymujemy się od picia alkoholu. Nie wykonujemy zabiegu jeśli jesteśmy przeziębione, w ciąży, mamy na skórze aktywną opryszczkę lub inne zakaźne zmiany.
  • Kreski na powiece: odradzam stosowania odżywek na porost rzęs – wpływają na kruchość naczyń krwionośny na powiece, zwiększają odczuwanie bólu podczas zabiegu.  U pań borykających się z widocznymi naczynkami na powiece zalecam ostrożność, przyjmowanie dużej dawki witaminy C oraz preparatów zwiększających krzepliwość. Podobnie jak w przypadku brwi w dniu zabiegu unikamy mocnej kawy, leków rozrzedzających krew i podnoszących ciśnienie, a także wstrzymujemy się od picia alkoholu. Zabiegu nigdy nie wykonujemy jeśli jesteśmy w ciąży, borykamy się z chorobami oczu, zapaleniem spojówek, aktywnymi alergiami, jesteśmy przeziębione.
  • Usta: przed zabiegiem zalecam wizytę u lekarza – nosicielki wirusa opryszczki bezwzględnie powinny zażywać leki o działaniu antyseptycznym (Heviran) w dużej dawce na minimum pięć dni przed zabiegiem (oraz pięć, siedem dni po zabiegu). Dobre efekty przyniesie również przyjmowanie preparatów wzmacniających układ odpornościowy. Polecam wykonanie delikatnego peelingu na usta i ich okolice. Panie borykające się z problemem suchych, pękających ust powinny stosować kosmetyki silne odżywcze (np. Nuxe Rive del Miel, która doskonale wygładza naskórek, zmiękcza, odżywia usta). Pod żadnym pozorem nie wykonujemy zabiegu będąc w ciąży. Odradzam wizytę także w przypadku nawet niewielkiego przeziębienia.

Jak wygląda zabieg makijażu krok po kroku?

W profesjonalnym studio makijażu permanentnego linergistka wykonująca zabieg poprosi cię o wypełnienie ankiety medycznej dotyczącej przeciwwskazań od wykonania zabiegu, a także przebytych wcześniejszych zabiegów medycznych, chirurgicznych, itp. Zachęcam do dokładnego prześledzenia pytań zawartych w takiej ankiecie. Jeśli ankieta / karta klientki nie zostanie ci wręczona, zapytaj swojej linergistki o przeciwwskazania dotyczące zabiegu. Makijaż permanentny to bardzo odpowiedzialny zabieg, do którego należy podchodzić z ostrożnością.
Kolejnym etapem będzie rysunek wstępny (nie dotyczy kreski na powiece). Zdecyduj się na wykonanie zabiegu tylko po twojej akceptacji kształtu brwi lub ust.
Jeśli stylistka nie będzie wykonywała rysunku przed zabiegiem, dla własnego bezpieczeństwa zrezygnuj z jej usług.
 Rysunek wstępny jest kluczowym elementem zabiegu – powinien być wykonywany w pozycji siedzącej w dobrym oświetleniu. Jeśli kosmetyczka od razu przystępuje do zabiegu bez wcześniejszego rysunku, nie masz żadnej gwarancji, że po wykonaniu makijażu, będzie on pasował do twojej twarzy i sprosta twoim oczekiwaniom. Makijaż permanentny jest trwały i usunięcie go ze skóry nie będzie łatwe, bezbolesne i tanie. Masz prawo decydować o kształcie brwi, ust jaki będziesz nosić na swojej twarzy.
Makijaż permanentny przed zabiegiem - higiena najważniejsza!
Jednorazowe moduły higieniczne, w których schowana jest igła.
Jeśli kształt nadany przez linergistkę kredką, markerem, barwnikiem, itp. będzie ci odpowiadał, stylistka przystępuje do zabiegu. Zwróć uwagę na higienę, sterylność miejsca w którym wykonywany będzie zabieg. Wszystkie elementy powinny być zdezynfekowane.  Zabieg wykonywany jest z reguły w pozycji leżącej. Najważniejszym punktem zabiegu jest otwarcie na twoich oczach jednorazowej igły bądź ostrza do microbladingu (w zależności od metody makijażu permanentnego). To kwestia twojego bezpieczeństwa.
Jeśli nie widziałaś jak linergistka otwiera igłę, możesz zażądać by otwarła nową w twojej obecności.
Ta sama procedura obowiązuje przy zabiegu korekcyjnym (drugiej pigmentacji). Osobiście spotykam się z relacjami klientek, że raz otwarta igła zostaje zdezynfekowana i ponownie zamknięta, po czym podpisana nazwiskiem klientki i wykorzystana ponownie podczas korekty. Jest to praktyka niedopuszczalna – igły nie możemy sterylizować w autoklawie (nasadki są wykonane z plastiku), oryginalnie zapakowane moduły są uprzednio sterylizowane w warunkach laboratoryjnych i tylko tak zabezpieczony produkt daje nam gwarancję bezpiecznego wykonania zabiegu. Raz użyta igła zostaje umieszczona w pojemniku na odpady skażone / medyczne, które są odbierane i niszczone przez odpowiednie służby.
Osoba wykonująca zabieg powinna także zadbać o twój komfort stosując kremy o działaniu przeciwbólowym, jak i bezpieczeństwo pracując w jednorazowych rękawiczkach i maseczce ochronnej na twarzy.

Efekt makijażu zaraz po zabiegu

Pamiętaj, że to, co zobaczysz w lusterku bezpośrednio po wykonaniu zabiegu, nie będzie wyglądać tak samo następnego i w kolejnych dniach. Skóra podczas zabiegu puchnie, co może mieć wpływ na twoje wrażenie grubszych brwi, pełniejszych ust.
Zaczerwienienie skóry widoczne bezpośrednio po wykonaniu zabiegu
Pierwszy zabieg makijażu nie jest ostatecznym i po upływie czterech, ośmiu tygodni następuje kolejna pigmentacja. W tym czasie twoja skóra zdąży się całkowicie zregenerować, kolor makijażu zblednie, zaś ty będziesz mieć czas by przemyśleć wszelkie korekty kształtu makijażu. Efekty wykonania zabiegu ocenia się dopiero po dwóch pigmentacjach w pełni wygojonych. Decydując się na ciemniejszy kolor makijażu zwróć uwagę, że każda pigmentacja wzmacnia kolor. Sprawdzonej, polecanej linergistce warto zaufać co do wyboru koloru barwnika. Kolor makijażu permanentnego nie jest tożsamy z makijażem kolorowym. Na jego intensywność ma wpływ twój odcień skóry, jej grubość, ciśnienie krwi, klimat, temperatura powietrza, promieniowanie słoneczne, twój tryb życia. Ten sam barwnik nie będzie wyglądał identycznie u każdej pani, zaś wybór odpowiedniego koloru warto zostawić fachowcowi, który pracując z makijażem trwałym na co dzień wie jak kolory zachowują się w skórze. 

Zaufaj profesjonalistom

Najważniejsze jest zaufanie – wybierz osobę której powierzysz swój wygląd i nie obawiaj się efektów. Fachowe podejście do zabiegu gwarantuje, że makijaż będzie upiększał, nie krzywdził. Mimo obaw zaraz po wykonaniu zabiegu o to, czy kolor nie jest za ciemny, kształt zbyt ostry itd., spróbuj się uspokoić i dać sobie czas. Zobaczysz, że z dnia na dzień efekt będzie coraz delikatniejszy, a ty zdążysz zatęsknić za wyraźnymi brwiami zanim wrócisz do gabinetu na drugi zabieg. Oczekiwania i niepewność tego co nas czeka, zwykle powodują u nas przerażenie, lęk, czasem nawet panikę. Obserwuję te reakcję od lat. Boimy się przecież tego, czego nie znamy. Dlatego myślę, że warto przeczytać ten artykuł. Chciałam w nim przybliżyć wam tematykę makijażu permanentnego na tyle by rozwiać wszelkie obawy. Makijaż trwały jest czymś fantastycznym – daje nam ogromne możliwości w poprawianiu urody, pozwala zaoszczędzić czas każdego poranka i cieszyć się kolorem na twarzy o każdej porze dnia oraz nocy. Profesjonalna linergistka zawsze wykonuje zabieg z pełnym zaangażowaniem będąc odpowiedzialna za swoją pracę. Dla każdej z nas najważniejsze jest dobro klienta. Dokładamy wszelkich starań by efekt był więcej niż zadowalający. Warto się skusić na taki luksus.
Brwi wykonane metodą włosa. Zdjęcia wykonane przed i bezpośrednio po zabiegu.