Jeśli prowadzicie salon kosmetyczny, studio makijażu permanentnego, czy tatuażu, to z pewnością jesteście już zarejestrowani w Rejestrze BDO – taki jest obowiązek i dotyczy każdego przedsiębiorcy, który np. wytwarza, zbiera, przetwarza lub transportuje odpady, wprowadza na rynek opakowania lub produkty w opakowaniach.

Na przykładzie naszej działalności w FaceLove® – jako studio makijażu permanentnego wytwarzamy odpady medyczne, które składamy do specjalnych pojemników przeznaczonych do tego celu i odbiera je od nas firma, z którą mamy podpisaną umowę ich odbioru. Raz do roku przygotowujemy sprawozdanie z dwunastu miesięcy i wysyłamy do Urzędu Marszałkowskiego.

Mało tego – jakiś czas temu otworzyliśmy nasz sklep internetowy (sklep.facelove.pl), a w związku z tym byliśmy zobowiązani do aktualizacji naszego wpisu w Rejestrze BDO o wytwarzanie odpadów w związku z dostawą towarów. Wraz z wysłaniem każdej paczki do klienta, rejestrujemy zużyte na ten cen opakowania (kartony papierowe, czy folie folie bąbelkowe oraz ich wagę). Jako wytwórca tak wytworzonych opakowań mamy obowiązek zapewnienia ich recyklingu na odpowiednim poziomie, ale to zagadnienie wykracza poza ten artykuł.

Chcesz wymienić świetlówkę w firmie i ją zutylizować – musisz być zarejestrowany w BDO lub skorzystać z usługi firmy będącej zarejestrowaną w tym rejestrze.

Nawet milion złotych kary za brak wpisu w Rejestrze BDO

24 lipca 2018 roku minął termin złożenia wniosków o rejestrację w Rejestrze BDO, a prowadzenie działalności od tej daty bez wpisu może skutkować nałożeniem kary administracyjnej w wysokości nawet miliona złotych! Jeśli jesteśmy zarejestrowani w rejestrze, mamy również obowiązek posługiwać się numerem rejestracyjnym na wszystkich firmowych dokumentach, czyli na paragonach, fakturach, czy dokumentach magazynowych.

Zmiany od 1 stycznia 2020

Od 1 stycznia 2020 ewidencję i sprawozdawczość będziemy prowadzili wyłącznie za pośrednictwem bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. Będzie obowiązywała elektroniczna baza BDO.

Co to będzie oznaczało w praktyce?

Od 1 stycznia 2020 firma transportująca i przejmująca wytworzone przez nas odpady nie odbierze ich, jeśli nie wygenerujemy w BDO elektronicznej karty przekazania odpadów. Aby móc wygenerować taką kartę, należy być zarejestrowany w Rejestrze BDO. Znaczy to tyle, że nasze firmy nie będą mogły w legalny sposób przekazać odpadów do czasu uzyskania wpisu w Rejestrze BDO.

Film szkoleniowy z modułu ewidencji odpadów

Przydatne informacje

FaceLove®
🏫 Adres: ul. Jana III Sobieskiego 185, 43-300 Bielsko-Biała
🌎 Facebook: @FacelovePL
🌎 Sklep internetowy: https://sklep.FaceLove.pl
📸 Instagram: https://www.instagram.com/facelove.pl/